Prosimy udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania.
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół filmowych na świecie. Założona w 1948 r. była spełnieniem marzeń filmowców o miejscu, które pełniłoby funkcję edukacyjną, ale było także centrum filmowego życia. PWSFTviT wykształciła całe grono wybitnych reżyserów, operatorów i twórców animacji. Studenci oraz absolwenci zdobywają liczne nagrody na najważniejszych polskich i światowych festiwalach: Gdynia, Kraków, Berlinale, Cannes, Sundance Film Festival, AFI FEST w Los Angeles, Locarno, Clermont-Ferrand i wielu innych.Wśród sukcesów należy wymienić chociażby nominację do Oscara (dla Sławomira Fabickiego za „Męską sprawę” ), nominacje do studenckiego Oscara (dla Doroty Kędzierzawskiej, Łukasza Wylężałka, Iwony Siekierzyńskiej), Złotą Palmę w Cannes (dla Mitko Panova za „Z podniesionymi rękoma”), czy nagrody canneńskiego festiwalu CINEFONDATOIN (m.in. dla Adama Gruzińskiego i Emily Young).
Łódzka Szkoła Filmowa w swoich działaniach szczególny nacisk kładzie na praktyczną stronę nauczania i zapewnia profesjonalną pomoc przy produkcji filmów szkolnych. Każdego roku w PWSFTviT powstaje ponad 150 etiud filmowych (z czego ponad połowa na taśmie światłoczułej 35 mm) o łącznej długości odpowiadającej 12 pełnometrażowym filmom. Pod tym względem Szkoła jest największym studiem produkcyjnym w Polsce i jednym z większych w Europie! Zaplecze techniczne Szkoły Filmowej w Łodzi stanowi nowoczesny i w pełni profesjonalny sprzęt umożliwiający kompleksową produkcję filmów - 3 hale zdjęciowe, studio montażowe i do postprodukcji dźwięku, studio animacji i efektów specjalnych oraz w pełni wyposażone studio fotograficzne. Na potrzeby studentów Szkoła zatrudnia zawodowych techników. Dodatkowym wsparciem dla studenckich filmów jest Studio Filmowe INDEKS, zapewniające pełną obsługę – od pomysłu na scenariusz do produkcji dzieła na profesjonalnym nośniku.
Kierunki:
PWSFTviT studiować można: reżyserię filmową i telewizyjną, scenariopisarstwo, sztukę operatorską, aktorstwo, film animowany i efekty specjalne, montaż filmowy, fotografię, organizację produkcji filmowej i telewizyjnej oraz realizację telewizyjną.
Zakwaterowanie i życie studenckie:
PWSFTviT dysponuje Domem Studenta, który zlokalizowany jest przy ul. Piotrkowskiej, w ścisłym centrum miasta, niedaleko Szkoły. DS oferuje 100 miejsc noclegowych w pokojach jedno, dwu lub trzyosobowych. Głodni - nie tylko wiedzy - mogą pożywić się w szkolnej stołówce lub bufecie.
Współpraca zagraniczna:
Dział Współpracy z Zagranicą PWSFTviT zajmuje się kontaktami międzynarodowymi z zagranicznymi uczelniami i instytucjami, współpracą z międzynarodowymi festiwalami filmowymi oraz zagranicznymi studentami naszej uczelni. Studentom spoza Polski ułatwia dokonanie niezbędnych formalności podczas procedury rekrutacyjnej, a podczas trwania studiów pośredniczy w rozwiązywaniu wielu problemów.
Czy wiesz, że PWSFTviT...
to ponad 60 lat tradycji, prestiż i marka rozpoznawana na całym świecie
organizuje Festiwale: „Łodzią po Wiśle” - konkurs etiud studenckich odbywający się co roku w Warszawie, Festiwal Szkół Teatralnych oraz Międzynarodowy Festiwal Szkół Filmowych i Telewizyjnych Mediaschool
ma wielu znanych i cenionych absolwentów. To między innymi reżyserzy: A. Wajda, R. Polański, J. Skolimowski, K. Zanussi, K. Kieślowski, W. Marczewski, K. Krauze, M. Łoziński, F. Falk, F. Bajon, P. Szulkin,
R. Gliński, J. Machulski, D. Kędzierzawska, W. Pasikowski, J.J. Kolski, M. Treliński, M. Grzegorzek, M. Szumowska, P. Trzaskalski, S. Fabicki i in. Operatorzy: A. Holender, W. Sobociński, Z. Rybczyński, S. Idziak,
D. Wolski, P. Edelman, K. Ptak, K. Lenczewski, J. Dylewska, P. Sobociński, A. Tomiak, B. Prokopowicz, B. Godfrejów i in.
Aktorzy: J. Machulski, Z. Malanowicz, H. Pawlicki, J. Gajos, K. Stroiński, B. Wrocławski, A. Barciś, Z. Zamachowski, C. Pazura, W. Malajkat i in.
Kierownicy produkcji i producenci filmowi: T. Drewno, A. Sołtysik, M. Szczerbic, P. Dzięcioł i in.